Sellekevadised Vega fondi stardikapitali saajad on selgunud

Eelmisel reedel, 19. mail toimunud Kaleidoskoopi finaali auhinnatseremoonial avalikustati sellekevadise Vega fondi stardikapitali saajad. Vega fond toetas sel semestril nelja teadusmahukat äriprojekti kokku 18 000 euroga.

Vega fondi stardikapitalile kandideeris sel korral 19 äriprojekti, 11 neist kutsuti žürii ette oma ideed esitlema. Žürii ees oli igaühel oma projekti pitchimiseks aega täpselt kolm minutit ning viis minutit žürii küsimustele vastamiseks. Esitlemisvooru järel valis žürii välja neli projekti, mis paistsid silma nii tugeva teadustausta kui ka ärimudeli poolest:

  • Brighter Algae: biodiisli tootmine vetikatest;
  • Decomer Technology: želatiinil põhinev täielikult biolagunev kilematerjal;
  • MIRFECT: lahendus, mis võimaldavad paremat ja efektiivsemat RNA transporti raskesti käsitletavatesse raku tüüpidesse ja põletikukolletesse;
  • PowerUp Energy Technologies: vesinikkütuse elemendil põhinev elektrigeneraator.

Tiimi Brighter Algae eestvedaja Linda-Marie Kimmeli sõnul oli nende jaoks kõige keerulisem osa idee presenteerimine niimoodi, et žürii liikmete südamed võita. „Me ise usume oma ideesse väga ja Vega fondi stipendiumi pälvimine näitas, et ka teised näevad selles potentsiaali – see annab meile palju indu edasi töötamiseks,“ muljetas Kimmel.

Teise stipendiaadi, Decomer Technology eestvedaja Mart Salumäe kinnitab, et rahastuse saamine aitab kiiremini eesmärkideni jõuda:  tänu rahastusele on ettevõttel juba õige pea võimalik edasi liikuda tööstuslike katsetuste ja masstootmise planeerimise juurde. Lisaks julgustab Salumäe kõiki järgmistes voorudes kandideerima: "Kui usud sellesse, millega tegeled; tead, mida on vaja eesmärkideni jõudmiseks teha ning suudad selle ka teistele selgeks teha, siis ei ole taotlemises midagi keerulist." 



Žüriisse kuulusid Tartu Ülikooli ettevõtlussuhete koordinaator Sven Lilla (žürii esimees), TÜ Ettevõtlus- ja Innovatsioonikeskuse arendusjuht Kuldar Leis, ettevõtja ja Vega Fondi endine stipendiaat Kuldar Kõiv, SelfDiagnostics eestvedaja Indrek Tulp, Tartu Teaduspargi projekti-juht Vaido Mikheim, TÜ ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse spetsialist Taavi Tamm ja TÜ ettevõtlusnõustaja Aivar Pere.