Ukraina õppejõud arendavad ettevõtlusteadmisi Startup Labi koolitusprogrammis
Neljapäeval, 8. juunil lõppes Eesti-Ukraina koostööprojekti UnivEntre kevadsemester. Neli kuud kestnud rahvusvaheline koostööprojekt võeti kokku demopäevaga, kus Ukraina ülikoolide õppejõudude meeskonnad esitlesid oma arendatud äriideid.
Demopäeva tervitussõnad lausus Eesti suursaadik Ukrainas Kaimo Kuusk. Žürii tunnustas parima tiimina Dnipro, Hmelnõtskõi, Lutski ja Lvivi ülikoolide õppejõududest koosnevat meeskonda Balcony Life, kelle äpp jagab soovitusi ja nõuandeid rõduaia kujundamiseks ja taimede kasvatamiseks. Võidutiimi ootab ees ärifestivali Startup Day külastus augustis.
UnivEntre on Tartu Ülikooli Startup Labi rahvusvaheline koostööprojekt, mille eesmärk on tõhustada Ukraina kõrgharidussüsteemi, et edendada sealse hariduse kvaliteeti ja toetada ülikoolide innovatsioonivõimekust. Ülikoolide õppejõudude ettevõtluspädevuse arendamine on projekti esimene etapp, mida viiakse läbi ideearendusprogrammi Starter metoodika ja kogemuste baasil. Seekordses programmis osales Ukraina ülikoolidest üle 70 õppejõu, kes said praktilise ideearenduse kogemusi ja nõuandeid, kuidas oma õppetööd tähenduslikumaks muuta.
Ukraina õppejõudude ettevõtluspädevust aitasid arendada töötubade juhid Juko-Mart Kõlar, Taavi Tamm, Mari Karm ja Maret Ahonen Tartu Ülikoolist, turundusteadmisi jagas Marelle Ellen Promotyst ning žüriis lõi kaasa Starteri programmi vilistlane Denis Kovalenko Boltist. Mentoriteks olid Ants-Oskar Mäesalu (TRIT) ja Leonid Nikolajev (Glia).
Koolitusprogramm algas vahetult enne sõda, 21. veebruaril. Tartu Ülikooli majandusteaduskonna peaspetsialisti ja Startup Labi projektijuhi Piret Arusaare sõnul katkes tegevus kuuks ajaks, kuid osalejad olid huvitatud koolituse jätkumisest ja programmiga liitus isegi uusi õppejõude. „Kvaliteetne haridus on kindlasti Ukraina tuleviku üks võtmetegureid. Tajusime programmi jooksul osalejate tugevat valmisolekut uusi teadmisi ja oskusi hankida, kuigi paljude jaoks oli suhtlemine sõja tõttu piiratud.“
2021. aasta kevadel käivitus 85-s Ukraina ülikoolis uus start-up-ettevõtluse õppeaine, mille arendusele Startup Lab kaasa aitas. Kuna see teema on ülikoolide õppekavades uus, vajavad Ukraina ülikoolid vähemalt sadat vastava pädevusega õppejõudu.
Startup Labi juhi Maret Ahoneni sõnul oli enne sõda välja kujunenud Ukraina ülikoole ja ettevõtlikke õppejõude koondav koostöövõrgustik, kus tehti esimesi samme ettevõtlikku ülikooli arengu poole. „Sõjakoledustest hoolimata pole ettevõtlik vaim kusagile kadunud ning meil on hea meel, et õppejõud on huvitatud ettevõtlusteadmiste ja -oskuste arendamisest, et neid oma üliõpilastele parimal viisil edasi anda,“ ütles Ahonen.
Startup Lab on koostöös Ukraina-poolse partneri, vabaühendusega Platform of Innovative Partnership toetanud Ukraina haridussüsteemi arengut alates 2016. aastast. Kaubamärginime YEP all koondab vabaühendus oma võrgustikku üle 80 Ukraina ülikooli.
Projekti toetab Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.
Lisateave: Piret Arusaar, Tartu Ülikooli majandusteaduskonna Starteri programmijuht, 516 2945, piret.arusaar@ut.ee