sTARTUp Lab lükkab ümber 7 startup müüti!

Startupide kohta levib palju müüte ning sTARTUp lab on need programmi jooksul ümber lükanud.

  • Startupid on mõeldud ainult noortele, kes käivad ülikoolides.

Ehkki paljud STARTERi programmis osalevad inimesed on ülikoolitudengid, on paljudel Eesti startupidel meeskond natukene vanematest inimestest, näiteks Pipedrive, Transferwize ja Bolt. Ülikoolid on head kohad alustamiseks, sest siit leiab inimesi erinevatelt erialadelt kiiresti. Samuti on hea haarata meeskonda keegi, kellel on varasem kogemus ettevõtluses.

  • Startup ideed peavad olema ainulaadsed.

Ei, idee ei pea olema maailmas ainulaadne. Kõik algab juba olemasoleva probleemi avastamisest ja selle lahendamiseks mitte uute, vaid täiustatud viiside leidmisest.

  • Startupid vajavad alustamiseks palju raha ja seda on võimatu saada.

See on tuntud tõde, et alustavad ettevõtted vajavad alustamiseks palju kapitali. Mida keerukam ja tehnilisem on idee, seda rohkem on vaja raha, kuid on palju rahaliste auhindadega kiirendeid, näiteks annab Prototron võitjale 35 000 eurot ja Ajujaht 30 000 eurot lisaauhindadega.

  • Startupid on mõeldud ainult inimestele, kes õpivad äri ja IT-d.

Startupi loomine on seotud meeskonnatööga. Pole tähtis, milline taust teil on, kui teil on idee ja olete valmis selle nimel tööd tegema. Sama taustaga inimesed mõtlevad sarnaselt, nii et mõnikord on parem, kui paljudel inimestel on erinev taust, nii et kõik saaksid teha seda, mis neile kõige rohkem meeldib. Näiteks kui alustate äri meditsiinivaldkonnas, on mõistlik haarata keegi nimetatud valdkonnast.


  • Startupid on lihtne viis kiiresti rikkaks saada.

Startupid tarbivad alguses palju energiat ja raha. Ettevõtte toimima saamiseks kulub nii mõnigi magamata öö, kuid kui idee on välja töötatud, saate selle hea kasumiga maha müüa. Näiteks Skype ja Pipedrive said müügist miljoneid. Kui te ei soovi oma startupi müüa, saate seda juhtida tavalise ettevõttena.

  • Kui idee ei arene kiiresti töötavaks ettevõtteks, on see halb mõte.

Idee väljatöötamise kiirus sõltub sellest, millist ideed te arendate. Tehnikaettevõtetel võtab MVP-de välja töötamine kauem aega kui näiteks teenusel. Esmase idee müütmine ja tööprotsessi käigus parema avastamine pole haruldane.

  • Mul on vaja kogemusi ärivaldkonnas!

Kogemus on hea, kuid mitte kohustuslik. Startup-meeskonnas ei pea te võtma liidrikohta. Näiteks tehnoloogiaettevõttes on oluline, et oleksid juhid ja ka inimesed, kes tegelevad arendusega. Tervishoiuettevõtte käivitamisel peavad lisaks äri- ja inseneritöötajatele olema ka meditsiinilise taustaga inimesed.

Parim asi, mida teha, on lihtsalt proovida. Hea meeskonna ja mentorite abiga on kõik võimalik!