STARTER Advanced on peagi lõppemas!

Ideelabori STARTER Advanced programm on kestnud juba 3 kuud. Selle ajaga on 10 meeskonda ja ligi sada ettevõtlusentusiasti täiendanud oma teadmisi ja oskusi STARTER töötubades, harjutanud pitchimist ja saanud meeletul hulgal kasulikku personaalset tagasisidet oma äriidee arendusle!

10 meeskonda –  kuubikus mahl, tark parkimise äpp, juriidilise nõu chatbot ja palju muud.

(Tiim TIIU - Riin, Tuuli ja Age)

Sel semestril osaleb programmis 10 meeskonda, kellest juba 3 on valitud Ajujahi TOP 100 hulka (Juice³, Decomer Technology, s-Parking). Juice³ ja s-Parking on mõlemad gümnasistide tiimid, kellest esimesed tahavad panna mahla kuupi ja teised loovad parkimise äppi, mis edastab infot vabade parkimiskohtade kohta. Decomer Technology valiti juba mentorite tagasiside töötoas Ajujahti peakorraldaja, Harri Tallinna poolt TOP 100 hulka. Nemad tegelevad bioproteiinipõhise bioplastiku pinna modifitseerimisega. Lihtsamalt öeldes - hetkel loovad nad pakendit, kuhu saab näiteks mee sisse panna ning see sulab koos pakendiga teetassi ära. Lisaks ei sisalda pakend kahjulikke aineid. Programmis osalevad veel tiimid ILUSPEKTER (ilutarvete e-pood, mis müüb julmusevabu ja vegan kosmeetika- ja nahahooldustooteid), Bookly (äpp, kus on erinevatele teenuste teave ja broneerimine) ja Guide your way (kaartide süsteem, mis annab üle Euroopa infot vaatamisväärsuste, ühistranspordi ja muu vajaliku kohta).

STARTER Advanced programmiga paralleelselt toimub EstLat Accelerate, millest võtavad osa tiimid Eestist ja Lätist. Üks kohalikest tiimidest on näiteks TIIU. Nemad loovad digitaalset meditsiini assistenti, kes aitab patseientidel oma digiloost aru saada. Veel osaleb EstLat Accelerate progammis ka StartLegal - chatbot, mis aitab alustaval ettevõtjal  saada tasuta juriidilist nõu. EstLat-Accelerate programmi raames korraldati Tartus mentor tagasiside akadeemia, kus nii Läti kui Eesti tiimid said terve pika päeva jooksul kohtuda erinevate mentoritega ja osaleda tootearenduse töötoas.

STARTER programm Virumaal pakub avastamisrõõmu kuuele Narva kolledži meeskonnale ja Pärnu kolledžis on hoo sisse saanud samuti kuus meeskonda, kellest üks, ANNY pääses Prototroni rahastusvoorus TOP 20ne hulka ja teine InLimit on Ajujaht TOP 100 hulgas.

Juice³

Edukaks võib pidada ka Ideelabori ainekursust Ideest teostuseni, mis algas septembris Ideede häkatoniga. Üle kolmekümne üliõpilase töötavad usinasti meeskondades oma idee arenduse kallal. Mentor tagasiside üritusel esitleti koos STARTER Advanced tiimidega oma senitehtud tööd. Kogenuid žürii silmis ei olnud vahet kuivõrd oli tegemist STARTER edasijõudnute programmi või äsja kokkutulnud meeskonnaga - kõik said nõuandeid ja soovitusi kuidas edasi liikuda. Samuti on saadud enesekindlust, sest näiteks  ideede häkataonilt alguse saanud meeskond GoalNection, kes soovib teha rakendust, mis aitab noortel  üksteist toetada eesmärkide saavutamisel on valitud Ajujaht Top 100 hulka.

sTARTUp Day juba 8. detsembril

Peagi on töötoad lõppemas ning tehtud töö kulmineerub 8. detsembril sTARTUp Day’l. Selleks, et pääseda sTARTUp Day TÜ Ideelabori lavale oma äriideed esitlema, tuleb osaleda  Kaleidoskoobil  – Lõuna-Eesti suurimal äriideede võistlusel.  Eelvoorus (30. nov) valitakse välja 10 meeskonda, kes pääsevad lõppvooru, ehk sTARTUp Day lavale. Lisaks võimalusele esitleda oma idee rahvusvahelisel ärifestivalil antakse välja ka auhindu - piletid European Innovation Academy'sse - üks suurimaid ja ekstreemsemaid ettevõtluse programme Portugalis, pääse Polar Bear Pitching võistlusele Oulus, kus osalejad peavad pitchima jääkülmas vees ja rahaline auhind Tartu linnalt

Ettevalmistused kevadperioodil alustava STARTER Ukraina projekti osas on samuti kulgenud plaanipäraselt. Projektipartneritega kohtumisel Kiievis pandi paika kevadsemestri täpne ajakava ja üsna pea kohtutakse Kiievi partneriteaga Tartus sTARTUp Day’l. Ideelabori juhi Maret Ahoneni sõnul leidis Kiievis aset ka rõõmus taaskokohtumine Ideelabori vilistlastega. “Ukrainast pärit TÜ meeskond HireYoung paistis juba õpingute ajal silma erakordse sihikindlusega ja oli tore näha, et täna on nad edukas ettevõte Move on Miles, mis vahendab IT valdkonna Ukraina talente maailmakuulsatele ettevõtetele nagu nt Google ja IBM,”.


Kevade suured plaanid  

Ideelabor on juba valmistamas ette kevadsemestrit 2018. Eesti vabariigi 100 sünnipäeva eel, 22. veebruaril, toimub taaskord inspiratsiooniüritus „Ideede Raju: 100 ideed, mis muudavad maailma“. Oodatakse ligi 300 inimest ja kümneid kogenud mentoreid, kellega üheskoos arutleda kuidas leida lahendusi probleemsetele olukordadele erinevates valdkondades. Loodud grupid ja mõeldud ideed saavad oma idee arendust jätkuda kevadsemestri STARTER Basic programmis.

Koostöös Garage48, arvutiteaduste instituudi ja IT akadeemiga korraldatakse talevevaheajal, 5-9. veebruaril Student Startup Camp, mis on varasemalt toonud kokku ligi 100 üliõpilast, et 5 päeva jooksul arendada oma idee prototüübini.

Kevadsemestri lõpetab rahvusvaheline äriarendusprogramm NGAL®, mida viivad ellu TÜ Ideelabor, TTÜ ettevõtlus- ja innovatsioonikeskus Mektory ja kolm USA ülikooli. NGAL® on rahvusvaheline "käed külge" äriarendusprogramm juba tegutsevatele meeskondadele. Osalevad tiimid valitakse märtsis ja juunikuus sõidetakse USAsse.  

Kõik, kellel on äriidee või ainult huvi ettevõtluse vastu, ootab Ideelabor kevadsemestil STARTER Basic programmi. Programm algab 22. veebruaril Ideede Rajuga, kus on võimalik leida sarnaste huvidega inimesi ja nendega meeskond moodustada.

STARTER programmi Ukrainas rahastab Välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest

STARTER Advanced programmi toetab Euroopa Sotsiaalfond.

EstLat-Accelerate projekti elluviimist toetab Eesti-Läti piiriülese koostöö programm 2014-2020. Programmi kaasfinantseerib Euroopa Regionaalarengu Fond.

See artikkel väljendab autori vaateid. Programmi korraldusasutus ei ole vastutav selle eest, kuidas seda infot võidakse kasutada.

NGAL® kaasrahastaja on Harry&Reba Huge Foundation