5 asja mida sa pead teadma enne Mentorite tagasiside karuselli
Mentoritega kohtumine on hea viis, kuidas saada tagasisidet inimestelt, kes on töötanud oma valdkonnas pikka aega. Nad annavad sulle ausat tagasisidet ideele ja kuidas seda edasi arendada. Aga mida sa pead teadma enne mentoriga kohtumist?
1. Tule kohale ettevalmistunult!
Uuri mentorite tausta. Otsi välja kus nad on töötanud ning milliste ettevõtmistega seotud olnud. Sel viisil saad küsida mentoritelt küsimusi, milles nad saavad sind reaalselt aidata. Pea meeles, et mentor ei tea sinu ideest midagi, seega valmista mentoritele ette ka ärimudeli lõuend ja one-pager ehk idee kirjeldus ühel lehel. Igasugune visuaalne esitlus oma ideest nagu näiteks paberile joonistatud rakenduse kavand või kliendi teekonna kirjeldus aitab mentoril sinu ideest paremini aru saada.
2. Kasuta oma aega efektiivselt!
Mentoriga kohtumine kestab umbes 12 minutit, seega on oluline tuua välja selgelt oma idee ning probleemkohad milles mentor saaks teid aidata. Mentorile ideed esitledes tuleb välja tuua idee tähtsaimad osad. Too välja mida sa oled jõudnud juba teha, mis on su plaanid ning mis takistab sind tulemusteni jõudmast.
3. Küsi võimalikult palju küsimusi!
Mentor on oma ala ekspert, kellel on sageli aastaid kogemusi oma valdkonnast! Ta teab kuidas peaks toimima ning kuhu suunata idee arendamise fookus esmajoones. Küsides võimalikult palju küsimusi saad sa vastuseid enda küsimustele ning vaatad ka oma ideed teise nurga alt. Ära küsi liialt palju valikuvariantidega küsimusi(kas sa arvad?; kumb variant on parem?), vaid kasuta suunavaid küsimusi, nii tekib uusi ideid, mis aitavad sinu ideel edasi liikuda.
4. Ära karda tagasisidet!
Mentoritelt küsimusi küsides saad sa ausat tagasisidet võõralt ja võib-olla potentsiaalselt kliendilt. Sageli kipuvad alustavad ettevõtjad oma ideesse n.ö. ära armuma, ehk nähakse ainult idee häid külgi. Võõra inimesega suheldes saad sa nende arvamuse sinu ideest. Jää viisakaks ning võta konstruktiivset kriitikat kui võimalust edasi areneda.
5. Tee märkmeid!
Mentoriga vesteldes minnakse tihti vestlusega nii hoogu, et läbi käiakse palju teemasid ning kitsaskohti. Peale kohtumist on pea infost nii paks, et osa informatsioonist võib minna kaduma. Seega on mõistlik lasta ühel tiimiliikmel teha jooksvalt märkmeid või teha neid ise. Nii on need märkmed teil alati silma ees olemas ning näete ära mida tuleks parandada!
Võta mentoritega vestlusest viimast ja ära unusta tänada teda teile pühendatud aja eest! Mentorid tahavad aidata noortel ideid arendada ning pakkuda selleks omapoolset tuge. Isegi negatiivne tagasiside võib olla positiivne, sest ideed valideerides jõuad parima võimaliku lahenduseni.
Starteri programmi toetab Euroopa Sotsiaalfond.
Lisainfo: Kristian Kutsar, Startup Lab’i kommunikatsiooni- ja turundusspetsialist, 5628 6536, kristian.kutsar@ut.ee